Bartek Król

szczytno_20-07-2013_240
Bartek Król (pamiętny uczestnik programu „Idol”, były wokalista zespołu Mafia) skończył nagrywać z grupą przyjaciół muzyków solowy album. Jego tytuł, to „Dla lalek”. Na płycie usłyszycie autorski materiał Bartka. W internecie możecie odsłuchać utwór „Na kilka chwil” oraz promomixy (fragmenty piosenek z albumu), które są zapowiedzią całej płyty. Po więcej zapraszamy na Strony pod adresem:

http://bartekkrol.pl

https://www.facebook.com/Bartek.Krol.Official

http://www.youtube.com/user/bartekkingkrol

https://myspace.com/bartekkrol

BIO:

szczytno_20-07-2013_256Wokalista ur. 25 marca 1978 roku w Warszawie. Przygodę z muzyką zaczął w dzieciństwie. W szkole podstawowej śpiewał w chórze chłopięcym Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” im. Piotra Muszyńskiego. W czasach licealnych założył z kolegami z klasy zespół „Dekapitacja” (z łac. mechaniczne oberwanie głowy), w którym śpiewał i grał na gitarze elektrycznej. Z dwoma kolegami z tego projektu założył zespół „Provision”. W trakcie studiów dołączył do zespołu rockowego „Cisza”, z którym nagrał pierwsze demo i wystąpił na kilkunastu koncertach. W roku 2002 wziął udział w 2 edycji programu „Idol”, w którym dotarł do finałowej 10-tki. W 2003 roku wystąpił na przystanku Woodstock. W 2005 roku nagrał z zespołem Mafia płytę „Vendetta”. W 2009 odszedł od zespołu Mafia i skupił się na solowym projekcie. Skończył nagrywać solowy album, którego zapowiedzią jest singiel „Nowy film” wydany przez wydawnictwo HQT Music Group. Zapraszamy również na Oficjalną Stronę pod adresem:

http://bartekkrol.pl/

INSPIRACJE:

Szeroko pojęta muzyka rockowa (głównie brytyjska i amerykańska), szczególnie lata 60-70-te, nowa fala muzyki alternatywnej, indie, progresywnej z Wysp Brytyjskich i USA oraz elementy innych gatunków muzycznych (np. jazz, blues, folk, stone rock) w połączeniu z elementami elektroniki typu Gorillaz, czy N.E.R.D.

„DLA LALEK”:

„Dla lalek” to w pełni autorski materiał Bartka Króla i niezwykła podróż w świat muzyki. Jest to 12 utworów utrzymanych w stylistyce szeroko pojętej muzyki rockowej i indie w połączeniu ze zgrabnymi melodiami i nietuzinkową warstwą liryczną piosenek z wyjątkiem utworu instrumentalnego „Outro”, który zamyka album. „Dla lalek” to zarówno gra słów, jak i zabawa brzmieniem gitar w połączeniu z odważnym i nieszablonowym zastosowaniem elektroniki. Album planowany jest również w formie wydawnictwa CD, jako album koncepcyjny, gdzie przerwy między utworami uzupełnionę będą odgłosami miejsc, które stanowiły niejednokrotnie inspiracje do muzyki, albo tekstów. „Dla lalek” to również przełamanie schematu myślenia, gdzie spotkały się osobowości z różnych gatunków, o różnym temperamencie muzycznym, a przede wszystkim przyjaciół i kolegów. W nagraniach gościnnie wzięli udział m. in: Robert Chojnacki (saksofon), Adam Wolski (wokalista Golden Life), Maciek Wasio (wokalista Ocean), Tomek Krawczyk (gitarzysta Zakopower, Bisquit), Michał Jelonek (skrzypce).

Jako bonus track na płycie „Dla lalek” znalazł się również utwór „Znałem kiedyś człowieka” znany z innego, wyjątkowego wydawnictwa CD „Odnalezione piosenki”. Więcej o projekcie poniżej. Utwór jest autorską kompozycją Bartka Króla napisaną do słów Bodgana Łyszkiewicza świętej pamięci wokalisty Chłopców z Placu Broni. Nagranie jest eksperymentalnym oraz nowoczesnym połączeniem gitary akustycznej, elektroniki oraz skrzypiec w wykonaniu niepowtarzalnego Michała Jelonka.

„ODNALEZIONE PIOSENKI”:

Bartek Król został zaproszony i wykonał piosenkę najednej z najbardziej niezwykłych płyt w historii fonografii „Odnalezione Piosenki”. W dziesięć lat po śmierci Bogdana Łyszkiewicza – liryka polskiego rocka oraz lidera, założyciela i autora niemal całego repertuaru legendarnego zespołu Chłopcy z Placu Broni, niespodziewanie zostały odnalezione jego niepublikowane dotąd utwory. Bartek Król wykonał niepublikowaną wcześniej piosenkę Bogdana Łyszkiewicza „Znałem kiedyś człowieka”. W utworze wystąpił gościnnie na skrzypcach Michał Jelonek.

szczytno_20-07-2013_268

Wśród innych wykonawców oprócz Bartka Króla na płycie znaleźli się między innymi: Muniek Staszczyk, Olek Klepacz, Andrzej Krzywy, Maciej Balcar, Marek Piekarczyk, Piotr Kupicha, Mateusz Pospieszalski, Wojciech Łuczaj – Pogorzelski (Oddział Zamknięty), Wojciech Klich, Marcin Kindla, a także zespoły Golden Life, Big Cyc, Sztywny Pal Azji i Ścigani. To w sumie piętnaście pełnych ciepła i przebojowych piosenek. Jedną z nich słyszymy w wykonaniu samego Bogdana Łyszkiewicza.